Žilinský kraj 7 min HD

Video od Žilinský turistický kraj, ktorého úlohou je priblížiť návštevníkom, turistom aj obyvateľom jedinečnosť územia regiónov Žilinského kraja a jeho možnosti v oblasti cestovného ruchu.

Žilinský kraj leží na severozápade Slovenska. Zo západu ho ohraničuje Česká republika a zo severu Poľsko.
Metropolou kraja je Žilina a väzba s národnou a kultúrnou históriou Slovenska je najvýraznejšia v centre Turca – Martine. Najkrajším hradom je Oravský hrad a najstaršími architektonickými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov situované obyčajne na prekrásnych vyhliadkových miestach (Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričovský hrad, Súľovský hrad, Likava, Liptovský hrad). Vo viacerých obciach sa možno dodnes stretnúť s pamiatkami ľudovej architektúry, z ktorých najznámejší je Vlkolínec (pamiatka UNESCO). Najvýznamnejšími predstaviteľmi sakrálnej architektúry sú drevené kostoly vo Svätom Kríži, Tvrdošíne, Leštinách a Istebnom. Kúpeľnú liečbu poskytujú kúpele Rajecké Teplice, Turčianske Teplice a kúpele Lúčky.

Kraj má z prírodného hľadiska takmer všetko. Malá Fatra, Veľká Fatra, Chočské vrchy a najmä Západné Tatry a Nízke Tatry sú rajom pre peších turistov i cyklistov. K najčastejším magnetom návštevy kraja patria aj viaceré verejnosti prístupné jaskyne, vodné nádrže a aquaparky.

Najväčšie atrakcie:
Kúpele v Rajeckých a Turčianskych Tepliciach, skanzeny v Zuberci Pribyline a Vychylovke, Vlkolínec, Čičmany, hrady Budatín, Strečno a Oravský hrad, aquaparky Tatralandia, Oravice a Bešeňová, lyžiarske strediská Veľká Rača, Vrátna, Zuberec, Skipark Ružomberok a Jasná, Spa&Aquapark Turčianske Teplice.

Zdroj: slovakia.travel

(Visited 158 times, 1 visits today)

Reklamný priestor

Podobné videá

LEAVE YOUR COMMENT

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Vitajte na stránkach #praveslovenske, čo Vás zaujíma?
Otvoriť sekciu .Ochutnaj
Pokračovať na hlavný portál
Otvoriť sekciu .Spoznaj
Otvoriť sekciu .Fotím
Prejsť na iŠop #praveslovenske
Otvoriť sekciu .Tvorím