Tradičná ľudová kultúra, 19. storočie ÚĽUV

Oselník či púzdro na osličku (brúsok na kosu) zhotovené z uzatvoreného konca kravského rohu. Púzdro je zdobené kontúrovou rytinou s figurálnym motívom predstavujúcim kosca, ktorému dievča podáva krčah s vodou, pod ním text: „vtedy sa mi dobre kosí, keď mi milá vodu nosí“

Opasok kožený, päťprackový. Výzdoba v horizontálnych pásoch s vytláčaným ornamentálnymi motívmi rastlinného i geometrického charakteru. Vytláčanú výzdobu dopĺňajú naaplikované mosadzné artefakty v tvare elips, drobných puklíc a esovitých útvarov. Zapínanie je na päť mosadzných praciek lodičkovitého tvatu nad sebou. Mosadzné pracky sú identické, ozdobne profilované, zdobené vybíjanými ornamentálnymi motívmi.Autor: Jozef Lenhart, Bojnice.

Kapsa kožená – materiál hladený remeň, zdobená remennými strapcami upevnenými na mosadzné „šajbličky“, pomocou mosadzných obrúčok a krúžkov. Remeň zdobený raznicami a prešívaním. Kapsa sa zavesí na rameno širokým trakom, vybíjaným mosadznými cvikami a končistými „slimáčikmi“. Dĺžku možno nastavovať cez širokú mosadznú pracku, ktorá je zdobená raznicami a gravírovaním, s vypílenými otvormi v tvare tulipánového kvetu.

Bičisko zdobené vybíjaním mosadzným plechom a drôtom hliníkovým a mosadzným, vykladaním kosťou. Z vykladanej kosti skomponovaná figúrka pastiera s bičom.

Bič zo spletených remienkov, na konci spletený motúz, na hornom konci prišité vyseknuté kúsky kože ako ozdoba. S bičiskom je spojený obrúčkou vykovanou z klinca a zostavou s remienkov, upevnených na bičisko tenkým remenným úpletom, prišitý veniec z remenných strapcov.
Pár mužských krpcov s návlakmi. Získané do Ústredia ľudovej umeleckej výroby v roku 1964. Vyrobil ich Ján Jurčík z obce Zázrivá.

Krpce sú zhotovené z hovädzej kože. Dĺžka krpca je 26 cm. Krpec je asymetrického typu – zošitie prednej časti remienkom sa nachádza nad palcom. Špica je nariasená na „dva nosy“ (dva záhyby kože). Predná časť je zošitá „na špirálu“, tzn. na okrajoch kože sú dierky oproti sebe a remienok sa vkladá na jednom okraji z rubu na druhom okraji z lícnej strany kože. Remienok je ďalej vedený od palca smerom k malíčku cez husto rezané zárezy. Koža je na vonkajšej strane krpca (strana malíčka) formovaná na tvar nohy riasením – troma záhybmi kože. Vnútorná strana krpca (strana palca) nie je formovaná. Remienok je na vonkajšej strany nohy ukončený na boku. Päta je vyformovaná stiahnutím piatich dierok remienkom, ktorý je narezaný od jednej tretiny po koniec zadnej strany a vkladá sa do dierok len z lícnej strany.

Valaška pozostáva z mosadznej sekerky a dreveného poriska. Sekerka profilovaná, gravírovaná, ornament sśtredené kruhy, krúžky, kosoštvorec, zúbky. Plocha valašky rozdelená do troch ornamentálnych celkov. Porisko z dreva, zdobené troma mosydznými obrúčkami, dvoma srdcami z mosadze, jedno gravírované, dvoma kosoštvorcami, mosadzným plieškom v tvare koša s kvetmi.

slovakiana.sk/virtualna-exkurzia

(Visited 86 times, 1 visits today)

Reklamný priestor

Podobné videá

Vitajte na stránkach #praveslovenske, čo Vás zaujíma?
Otvoriť sekciu .Ochutnaj
Pokračovať na hlavný portál
Otvoriť sekciu .Spoznaj
Otvoriť sekciu .Fotím
Prejsť na iŠop #praveslovenske
Otvoriť sekciu .Tvorím