Skvosty Považia – Manínska tiesňava, Veľký Manín, Bosmany …

Manínska tiesňava je národná prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza neďaleko Považskej Teplej, ktorá je dnes súčasťou mesta Považská Bystrica. Bola vyhlásená v roku 1967 s rozlohou 117,63 ha a ochranným pásmom 70,49 ha v geomorfologickej jednotke Súľovské vrchy.

Epigenetický prielom bol vytvorený zarezaním sa Manínskeho potoka a rozdelil Manínske bradlo na dve časti – Veľký a Malý Manín. Vlhká mikroklíma vysokých skalných stien a bralných útvarov umožňuje výskyt horských druhov a rastlín a živočíchov v malej nadmorskej výške. Na výslnných polohách skalných stien sa nachádzajú teplomilné vápnomilné druhy. V mieste sú horolezecké cvičné terény. Smerom nahor proti prúdu Manínskeho potoka sa o niečo ďalej nachádza Kostolecká tiesňava.

Bosmany sú prírodnou pamiatkou, ktorú tvoria tri bralá zoradené do jednej línie. Nachádzajú sa nad obcou Kostolec v okrese Považská Bystrica v Trenčianskom kraji. Pamiatka bola vyhlásená v roku 1994, o výmere 7,33 ha. Je tu výrazný škrapový reliéf s výskytom typických rastlinných a živočíšnych spoločenstiev vápencových skál.

KST KROKO-VELO Tesáre 17.2.2018 (12 km).

Video je od: Tomáš Grman

(Visited 213 times, 1 visits today)

Reklamný priestor

Podobné videá

LEAVE YOUR COMMENT

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Vitajte na stránkach #praveslovenske, čo Vás zaujíma?
Otvoriť sekciu .Ochutnaj
Pokračovať na hlavný portál
Otvoriť sekciu .Spoznaj
Otvoriť sekciu .Fotím
Prejsť na iŠop #praveslovenske
Otvoriť sekciu .Tvorím