Šarišský hrad – Prešov – Slovakia

Vychutnajte si unikátne zábery na dominantu Šariša, a to Šarišský hrad. (Šariš castle)
Facebook, kontakt: facebook.com/NetradicneZabery

Copyright: ChelloPhoto

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš.

Archeologický prieskum dokázal osídlenie hradného vrchu už v neolite. Ďalšie obdobie osídlenia bolo preukázané na prelome letopočtu, až do 4. storočia. Presné obdobie výstavby základnej stredovekej stavby nie je známe. Výstavba nového hradu začala v 13. storočí; odtiaľ pochádza aj prvá zmienka o hrade menom Sarus (1245). Hrad bol postavený, aby chránil severojužnú obchodnú cestu údolím rieky Torysy. V priebehu stáročí hrad prešiel viacerými stavebnými úpravami.

V súčasnosti je hrad vyhľadávaným miestom. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta slúži ako náučný chodník. Opevnenie hradu je zachovalé, vrátane bášt. Centrálna veža – donjon – umožňuje veľmi dobrý výhľad na okolie.

K obľúbenému podujatiu patria Šarišské hradné dni. Konajú sa začiatkom septembra a pre návštevníkov približujú atmosféru historických čias, kedy sa na hrade nielen bojovalo…
Zdroj textu: severovychod.sk/body-zaujmu/sarissky-hrad

(Visited 102 times, 1 visits today)

Reklamný priestor

Podobné videá

Vitajte na stránkach #praveslovenske, čo Vás zaujíma?
Otvoriť sekciu .Ochutnaj
Pokračovať na hlavný portál
Otvoriť sekciu .Spoznaj
Otvoriť sekciu .Fotím
Prejsť na iŠop #praveslovenske
Otvoriť sekciu .Tvorím