PAGY ručne vyrábané cínové šachy

Juraj Pagac popisuje výrobu foriem pre  cínove figurky.

Unikátny cínový Jánošíkovský šach, dominujú mu slovenské motívy. Veža je v podobe dreveného kostolíka z východného Slovenska, koňa predstavuje kamzík, strelca fujarista, pešiaci sú zbojníci, kráľovná slovenská deva v kroji a kráľ Jánošík. Figúrky sú veľmi precízne vypracované a ručne maľované, prípadne patinované.

Cínové šachy sú ručne vyrábané a ručne maľované. Celý proces začína nápadom 🙂 potom sa nakreslia skice na papier, následne každá jedna figúrka – prototyp sa ručne vyreže do dreva.  Následne sa urobí forma, do ktorej sa leje cín pri teplote 232 C° . ( forma vydrží max. 10 odliatí a cca každá 3 figúrka ide kvôli nedokonalostiam v odliatí späť na roztavenie ) takto odliata figúrka sa potom opracuje, obrusí, odmastní a môže sa ručne namalovať. Maľovanie jednej figúrky trvá cca 8h.

Jánošíkovskému šachu predchádzal templársky, francúzsky a habsbursko-osmanský. Farebnosť aj tie najmenšie detaily zodpovedajú danému historickému obdobiu a zobrazujú reálnu udalosť, napr. habsbursko-osmanský je konfliktom dvoch veľkých mocností v 17. storočí. Námet k nemu našiel Juraj Pagáč v knižnici, v perokresbách v starej knihe písanej švabachom.

viac na : pagy.sk

 

 

 

(Visited 266 times, 1 visits today)

Reklamný priestor

Podobné videá

LEAVE YOUR COMMENT

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Vitajte na stránkach #praveslovenske, čo Vás zaujíma?
Otvoriť sekciu .Ochutnaj
Pokračovať na hlavný portál
Otvoriť sekciu .Spoznaj
Otvoriť sekciu .Fotím
Prejsť na iŠop #praveslovenske
Otvoriť sekciu .Tvorím